Vánoční stromky v nádobách se zeminou se prodávají poměrně běžně. Ne všechny jsou však vhodné pro domácí pěstování, většinou se takový stromek prodává, aby vydržel jen do Vánoc.
Jaký stromek je k tomu vhodný?
Poznáte jej vždy, když opatrně vyjmete rostlinku z květináče. Musí mít rozvětvené jemnější kořínky, čím bohatší, tím lépe. Zároveň kořenový bal zůstává pohromadě a nerozpadá se. Naopak malé množství silných kořenů, ze kterých zemina opadává, je známkou toho, že byl stromek do nádoby přemístěn jen za účelem rychlého prodeje. Takové stromky v květináči nevyrostly a jsou určeny jen k tomu, aby vydržely do Vánoc, a pak uhynou.
Nenechávejte živý stromek v zimě dlouho v teple
Pěstovat vánoční stromek v květináči není obtížné, přesto musíte dodržet určité zásady. Jednou z nich je postup při přechodu z mrazu do tepla. Živý stromek nesmí být v teple dlouhou dobu, před vánocemi jej přechodně umístíme v nádobě buď do sklepa, kde ovšem nesmí promrznout, ale zároveň by v něm teplota neměla přesahovat 10 stupňů. Na Vánoce vezmeme stromek do bytu a co nejdříve po vánocích jej opět umístíme do sklepa. Stromek v teple nesmí být moc dlouho (14 dnů), jinak se probudí ze zimního období klidu a začne rašit. Takový strom se pak nesmí zasadit v zimě ven, jinak uhyne.
Po vánocích nevyrašený stromek buď umístíme do chladné místnosti, kde teplota neklesá pod -3 stupně, a v průběhu teplejší zimy s dlouhodobými teplotami kolem nuly jej později s květináčem zasadíme do země. Proti promrznutí rostlinu chráníme obsypem z listí nebo chvojím. Nejvhodnější je polostín. Jestliže však hrozí velké mrazy na dlouhou dobu, je možné stromek přemístit do prosvětlené chladné místnosti s teplotou v rozmezí od +2 do + 12 stupňů, třeba do garáže, nebo do chodby. Na jaře (klidně až v dubnu), kdy již nehrozí silnější mrazy, může být stromek zasazen do země. Stromek musíte pravidelně zalévat, a to po celou dobu, podobně, jako zaléváte pokojové rostliny.